Hopp til innhold
Du er her: Forsiden Teknisk Bredbåndsstøtte Bredbåndsstøtte Tildelinger 2014 - 2017
Sist oppdatert

Tildelingar av breibandstilskot i åra 2014 til 2017

I åra 2014 til 2017 søkte kommunar Nkom om stønad til utbygging av breiband. Frå 2018 er det fylkeskommunen som handsamar søknader og har ansvaret for å følgja opp at prosjekt innan eige fylke vert gjennomført i tråd med ordninga.

Oversiktene frå 2018 finn du på fylkeskommunenes heimesider.

På denne sida finn du oversikt over tildelingane i desse åra, på fylkesnivå og per prosjekt i fylket.

Tildelingar 2014

Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) fekk inn 171 søknadar frå 16 fylke i 2014. Til saman vart det søkt om tilskot for 713 millionar, medan regjeringa hadde løyva 160 millionar kroner i 2014 til breibandstilskot. 

Resultatet etter rangering fyrst i fylkeskommunen, og endeleg avgjerd i Nkom opp mot evalueringskriteria og den totale budsjettramma, var at 35 prosjekt frå 15 fylke fekk tilskot.

Fylkesvis fordeling av tilskot for 2014 er som fylgjer:

FylkeSøkt beløpSøknaderInnvilgaSum tilskot
Aust-Agder8.021.000142700.000
Buskerud24.182.800311.580.300
Finnmark49.818.2701534.885.310
Hedmark2.756.000311.456.000
Hordaland23.540.000813.100.000
Møre og Romsdal25.034.0991012.225.000
Nordland131.350.30013449.113.540
Nord-Trøndelag69.837.10016315.420.000
Oppland57.192.084514.200.000 *)
Rogaland60.718.0001412.050.000
Sogn og Fjordane61.091.8884239.532.050
Sør-Trøndelag47.936.455181850.000
Telemark45.101.0001423.150.000
Troms91.253.9205127.000.000
Vest-Agder9.390.52828114.130.028
Østfold6.150.000100
Total713.373.44417135 159.392.228

*) Delbidrag til søknad 0095 Nordre land, ca. 4,2 mill. kr. 

Detaljert oversikt over innvilga søknader: 

SøknadsnummerKommune/søknadTilskotUtbyggjarPlanlagt dekningRealisert dekning
Aust-Agder
0086Froland kommune, Risdal grend200.000Telenor37  
0101Vegårshei kommune, Ubergsmoen500.000Telenor111  118
Buskerud
0185Rollag kommune, fellesprosjekt i Numedal1.580.300Numedal fiber  
Finnmark
0003Loppa kommune1.025.000Telenor202  
0142Porsanger kommune, Indre Billefjord2.191.790Telenor79  123
0145Porsanger kommune, Olderfjord1.668.520Telenor45  50
Hedmark
0157Os kommune (Hedmark)1.456.000Infonett AS700700 
Hordaland
0167Meland kommune3.100.000BKK403 528 
Møre og Romsdal
0154Halsa kommune2.225.000Svorka Bredbånd287  
Nordland
0007Hattfjelldal kommune, Hattfjelldal/Hemnes13.052.620Hattfjelldal kommune714  
0166Narvik kommune, Skjomen1.963.220Telenor 112  224
0137Steigen kommune, Steigen/Tysfjord/Hamarøy14.387.700Nord-Salten Kraft857  
0208Vestvågøy kommune, Leknes m.fl.19.710.000Telenor1165  
Nord-Trøndelag
0102Lierne kommune11.300.000NTE400  
0029Namsos kommune, Vemundvik720.000Telenor140  145
0017Steinkjer kommune, Ogndal3.400.000NTE357  
Oppland
0095Nordre land kommune m/Etnedal og Søndre land4.200.000Telenor   
Rogaland
0152Suldal kommune2.050.000Suldal Elverk43  45
Sogn og Fjordane
0197Sogn og Fjordane fylkeskommune, søknad A119.985.170 Sjå utbyggjarar1278  1845
0199Sogn og Fjordane fylkeskommune, søknad A219.546.880 Sjå utbyggjarar1176  1844
Sør-Trøndelag
0062Tydal kommune850.000Infonett AS300 330
Telemark
0116Nome kommune2.650.000Telenor441 423 
0022Tokke kommune500.000Telenor75  100
Troms
0107Tromsø kommune, distrikt27.000.000Telenor535  
Vest-Agder
0180Audnedal kommune, Grindheim/Botnan100.000Altifiber17  
0189Audnedal kommune, Øvre Ågedal/Selandsdalen150.000Altifiber50  
0126Farsund kommune, Grostøl/Åmland/Lindland350.000Altifiber167 107 
0124Farsund kommune, Jølle/Stave/Ore350.000Altifiber 156  156
0063Lindesnes kommune, Fjeldskår410.000Telenor50  30
0091Lyngdal kommune, Sådland650.000Telenor80  95
0127Marnardal kommune, Bjelland/Tønnesland397.028Altifiber111  83 
0161Marnardal kommune, Høye/Brendebakke473.000Altifiber149  
0066Sogndalen kommune, Hortemo-Stokkeland450.000Telenor 120  
0173Sirdal kommune, Øksendal m.fl500.000Telenor 106  
0105Søgne kommune, Vestbygd300.000TDC30  27
 Sum tilskot:159.392.228   

Tildelingar 2015

Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) fekk inn 173 søknader frå 18 fylke i 2015. Til saman vart det søkt om tilskot for 645 millionar, medan Stortinget hadde løyva 110 millionar i 2015 til breibandstilskot. 

Resultatet etter rangering fyrst i fylkeskommunen, og endelig avgjerd i Nkom opp mot evalueringskriteria og den totale budsjettramme, var at 32 prosjekt frå 15 fylke fekk tilskot.

Fylkesvis fordeling av tilskot for 2015 er som fylgjer:

FylkeSøkt beløpSøknaderInnvilgaSum tilskot
Østfold3.820.00041500.000
Akershus1.500.00000
Hedmark132.091.52826 216.076.000 
Oppland17.100.000115.300.000 *
Buskerud 6.335.00015.610.000 
Vestfold57.580.0000
Telemark45.790.00011 24.380.000 
Aust-Agder14.715.00015 31.180.000 
Vest-Agder9.070.00018 3670.000 
Rogaland1.500.0000
Hordaland21.079.000211.500.000 
Sogn og Fjordane40.584.000218.560.000 
Møre og Romsdal22.827.95011 39.466.500 
Sør-Trøndelag26.996.30013 44.606.300 
Nord-Trøndelag56.610.45817 37.650.000 
Nordland105.793.36214 26.600.000 
Troms34.500.00015.000.000 
Finnmark47.219.46017 22.465.200 
Totalt645.112.058172 ** 32109.564.000 

*) Søknadsbeløpet er noko avkorta innafor tilgjengeleg ramme
**) Ein søknad vart trekt under behandlinga

Detaljert oversikt over innvilga søknader: 

SøknadsnummerKommune/søknadTilskotUtbyggjarDekning (husstandar)
Aust-Agder
0074Iveland kommune, Tingtjønn450.000Altifiber 24
0108Vegårshei kommune, Fjordbygda430.000Telenor 66 
0110Lillesand kommune, Grimevann300.000Get 16 
Buskerud
0117Ål kommune, fellesprosjekt Hallingdal5.610.000Hallingdal kraftnett 308 
Finnmark
0169Måsøy kommune1.925.000InfraNord 51 
0135Porsanger kommune, Kistrand540.200InfraNord 25 
Hedmark
0085Ringsaker kommune, Nes og Helgøya8.900.000Eidsiva 1200 
0065Nord-Odal kommune7.176.000Telenor 345 
Hordaland
0055Austrheim kommune og Radøy8.000.000Telenor 1350
0131Masfjorden kommune3.500.000Telenor 235 
Møre og Romsdal
0034Smøla kommune3.980.000NEAS 370 
0052Vestnes kommune, TresfjordAnnulert  
0041Gjemnes kommune3.094.000Telenor 224 
Nordland
0116Vågan kommune3.000.000Trollfjord bredbånd 650 
0205Vega kommune3.600.000Hagen teleconsult 307 
Nord-Trøndelag
0029Fosnes kommune2.700.000Telenor 132 
0042Steinkjer kommune, Henning/Sparbu/Kringla3.750.000 NTE 425 
0118Inderøy kommune, Vuddugrenda1.200.000 NTE 60 
Oppland
0101Vågå kommune, fellesprosjekt Nord-Gudbrandsdal
Søknadsbeløpet er noe avkortet for å komme innenfor tilgjengelig ramme
15.300.000Telenor1000
Sogn og Fjordane
0053Sogn og Fjordane fylkeskommune, søknad A39.440.000 629 
0015Sogn og Fjordane fylkeskommune, søknad A19.120.000 632 
Sør-Trøndelag
0075Sør-Trøndelag fylkeskommune – søknad nr.11.177.500 221 
0076Sør-Trøndelag fylkeskommune – søknad nr.21.465.000 200
0160Melhus kommune1.250.000Telenor 370 
0090Oppdal kommune713.800Vitnett 215 
Telemark
0111Bø kommune 2.900.000Midt-Telemark Breiband 267 
0115Sauherad kommune1.480.000Midt-Telemark Breiband  241 
Troms
0031Salangen kommune5.000.000Trollfjord Bredbånd  
Vest-Agder
0081Vennesla kommune, Kile300.000Telenor 89 
0113Songdalen kommune, Spikkeland - Øvland250.000Altifiber 35 
0125Åseral kommune, Austegard120.000Altifiber 30 
Østfold
0187Rømskog kommune500.000Dataservice 45 
 Sum tilskot:109.564.000  

Sør-Trøndelag fylkeskommune – søknad nr.1

Kommune/søknadProsjektUtbygger
Bjugn/Ørland Kalvå - EideRissa kraftlag
Roan Vik - Vikatunet Rissa kraftlag
 RoanStraumTelenor
 ÅfjordStrand - EidTelenor

 Sør-Trøndelag fylkeskommune – søknad nr.2

Kommune/søknadProsjektUtbygger
BjugnGjølga - Ny JordBreiband.no
HoltålenAunegrandaTelenor
HoltålenHessdalenTelenor
ÅfjordStjern -  ForfotTelenor

Breibandløftet 2015 – Prosjekt A1

KommuneProsjektUtbyggjar
BalestrandDragsvik - Lunde - TjugumSognenett
GaularBringeland-Skilbrei-LundeTelenor
JølsterStardalen, Klakegg, Førs, Håheim, SkredeEnivest
LærdalBorgund (Sjurhaugen – Maristova)Telenor
NaustdalHorne - Vevring- RedalEnivest
StrynLoen - Lodalen - Rake - Oppheim - MarsåStryn Energi as
VågsøyNaveEnivest
    

 

Breibandløftet 2015 – Prosjekt A3

KommuneProsjektUtbyggjar
FjalerGrytøyra og Våge områdeTelenor
FørdeHolsenEnivest
GloppenMyklebustdalenEnivest
HornindalSvor, Kjøs og MaursetEnivest
HøyangerUllebø – LangenesetTelenor
LusterDale i LusterSognenett
SogndalØvstedalenSognenett
SolundYtrøy og LundøyEnivest

Tildelingar 2016

Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) fekk inn 102 søknader frå 15 fylke i 2016. Til saman vart det søkt om tilskot for 465 millionar, medan Stortinget hadde løyvva 126,5 millionar i 2016 til breibandstilskot. 

Resultatet etter rangering fyrst i fylkeskommunen, og endelig avgjerd i Nkom opp mot evalueringskriteria og den totale budsjettramme, var at 30 prosjekt frå 14 fylke fekk tilskot.

Fylkesvis fordeling av tilskot for 2016 er som fylgjer:

Fylke:Søkt beløp:SøknaderInnvilga:Sum tilskot:
Aust-Agder7.150.000621.990.000
Finnmark22.436.0701731.349.170
Hedmark35.051.4501037.692.450
Hordaland25.113.800516.800.000*)
Møre og Romsdal30.993.000714.750.000
Nordland51.439.5007210.377.500
Nord-Trøndelag81.159.75016416.015.000
Oppland42.328.000417.248.000
Rogaland13.953.000614.103.000
Sogn og Fjordane40.044.0003230.249.000
Sør-Trøndelag33.740.0005218.890.000
Telemark24.106.000844.950.000
Troms31.307.000527.026.000
Vest-Agder4.290.000224.290.000
Vestfold22.762.500100
Totalt465.874.07010230125.730.120

 *) Søknadsbeløpet er avkorta innafor tilgjengeleg ramme

Detaljert oversikt over innvilga søknader: 

RF-nrKommune/søknadTilskotUtbyggjarDekning (husstandar)
Aust-Agder  
0098Aust-Agder fylkeskommune (Froland/Vegårshei)1.420.000  259
0059Aust-Agder fylkeskommune (Grimstad/Froland)570.000  96
Finnmark  
0063Hammerfest kommune525.000Telenor  30
0075Porsanger kommune, Ytre Billefjord374.170Infra Nord  17
0065Nordkapp kommune450.000Infra Nord  17
Hedmark  
0122Stange kommune5.392.450  245
0074Trysil kommune, Vestby300.000Telenor  62
0123Trysil kommune, Slettås2.000.000Telenor  132
Hordaland  
0025Lindås kommune6.800.000*)  644
Møre og Romsdal  
0016Vanylven kommune4.750.000Telenor  605
Nordland    
0066Sømna kommune7.500.000  656
0117Evenes kommune2.877.500Telenor  149
Nord-Trøndelag  
0004Levanger kommune, Halsan1.830.000NTE  103
0053Steinkjer kommune, Stod-Breide1.500.000  150
0008Vikna kommune, Kystgruppen - A11.685.000  324
0105Høylandet kommune1.000.000  60
Oppland  
0096Sør-Aurdal kommune, Valdres – søknad nr.17.248.000   681
Rogaland  
0084Vindafjord kommune4.103.000Haugaland Kraft  332
Sogn og Fjordane  
0001Sogn og Fjordane fylkeskommune – søknad A23.974.000  1423
0069Sogn og Fjordane fylkeskommune – søknad B6.275.000  423
Sør-Trøndelag  
0023Sør-Trøndelag fylkeskommune – søknad nr.13.540.000  459
0112Sør-Trøndelag fylkeskommune – søknad nr.215.350.000  730
Telemark  
0048Vinje kommune 500.000Vest-Telemark kraftlag  30
0051Nissedal kommune1.000.000Vest-Telemark kraftlag   50
0116Kviteseid kommune300.000  120
0046Bamble kommune3.150.000Telenor  390
Troms  
0127Harstad kommune3.126.000  233
0045Bardu kommune3.900.000Nordix Data  200
Vest-Agder  
0056Vest-Agder fylkeskommune (Hægebostad m.fl.)2.385.000  260
0057Vest-Agder fylkeskommune (Vennesla m.fl.)1.905.000  350

Tildelingar 2017

Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) fekk inn 142 søknader frå 17 fylke i 2017. Til saman vart det søkt om tilskot for 589 millionar, medan Stortinget hadde løyvva 138,7 millionar i 2017 til breibandstilskot. 

Resultatet etter rangering fyrst i fylkeskommunen, og endelig avgjerd i Nkom opp mot evalueringskriteria og den totale budsjettramme, var at 40 prosjekt frå 15 fylke fekk tilskot.

Fylkesvis fordeling av tilskot for 2017 er som fylgjer:

FylkeSøkt beløpSøknaderInnvilgetSum tilskudd
Akershus8.000.000215.000.000
Aust-Agder7.910.00021750.000
Buskerud12.300.000423.800.000
Finnmark23.465.000611.600.000
Hedmark106.374.138431022.377.000
Hordaland16.110.000516.000.000
Møre og Romsdal39.814.5271134.052.400
Nordland80.145.79717411.446.910
Nord-Trøndelag56.227.15017726.109.650
Oppland99.817.5005115.280.000*)
Rogaland24.425.000700
Sogn og Fjordane59.087.8003124.104.800
Sør-Trøndelag13.974.160413.575.000
Telemark12.625.000748.575.000
Troms26.000.000614.500.000
Vest-Agder1.675.000221.675.000
Østfold800.000100
Totalt588.751.07214240138.845.760

*) Søknadsbeløpet er avkorta innafor tilgjengeleg ramme

Detaljert oversikt over innvilga søknader: 

RF-nrKommune/søknadTilskudd
Akershus
0050Nes kommune5.000.000
Aust-Agder
0035Vergårshei kommune750.000
Buskerud
0147Krødsherad kommune1.900.000
0068Sigdal kommune1.900.000
Finnmark
0122Lebesby kommune1.600.000
Hedmark   
0009Eidskog kommune, Vest1.112.000
0151Engerdal kommune, Drevsjø S600.000
0134Engerdal kommune, Sømådalen1.050.000
0026 Grue kommune6.260.000
0105 Rendalen kommune, Finstad - Unsetbrenna1.050.000
0126 Tolga kommune3.810.000
0005 Trysil kommune, Landsjøåsen - Galåsen850.000
0054 Tynset kommune1.959.000
0044 Åmot kommune, Osdalen520.000
0064 Åsnes kommune5.166.000
Hordaland   
0071Masfjorden kommune6.000.000
Møre og Romsdal   
0069Halsa kommune470.000 
0081 Tingvoll kommune2.582.400 
0083 Vanylven kommune1.000.000 
Nordland   
0015Bindal kommune 3.056.910 
0012 Rødøy kommune1.870.000 
0094Sørfold kommune3.000.000
0079Vevelstad kommune3.520.000
Nord-Trøndelag   
0025Flatanger kommune3.699.588
0075Inderøy kommune900.000
0057Levanger kommune, Ytterøy7.000.000
0073Lierne kommune, Leirbakken520.000
0070Steinkjer kommune5.000.000
0029Stjørdal kommune, Langstein980.000
0016Verdal kommune8.010.062
Oppland   
0154Gran kommune, Hadeland-regionen15.280.000 *)
Sogn og Fjordane   
0002Sogn og Fjordane fylkeskommune - søknad A224.104.800
Sør-Trøndelag   
0080Sør-Trøndelag fylkeskommune3.575.000
Telemark   
0095Kragerø kommune3.175.000
0107Seljord kommune400.000
0031Skien kommune3.000.000
0164Tokke kommune2.000.000
Troms   
0172Balsfjord kommune4.500.000
Vest-Agder   
0124Lyngdal kommune1.200.000
0074Søgne kommune475.000

*) Søknadsbeløpet er avkorta innafor tilgjengeleg ramme